پاورپوینت درس دوازدهم کارگاه کارآفرینی و تولید پایه دهم توسعه خلاقیت فردی

پاورپوینت درس دوازدهم کارگاه کارآفرینی و تولید پایه دهم توسعه خلاقیت فردی

 پاورپوینت درس دوازدهم کارگاه کارآفرینی و تولید پایه دهم توسعه خلاقیت فردی

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 20 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

بخش 12 توسعۀ خلّقیت فردی خلّقیت
انسان ها با استفاده از قدرت تفکر و تعقلی که خداوند در فطرت آنان قرار داده است، می توانند نسبت به زندگی، کار، مسائل و مشکلات خود، دیدگاه متفاوتی داشته باشند و به کمک خلّقیت راه بهتر را در پیش گیرند. خلّقیت به معنای فراتر از چارچوب های موجود فکر کردن و خلق ایده ها و روش های نو و جدید است. فعالیت خلّق شوید: به صورت فردی، اقدامات زیر را انجام دهید:
در مدت زمان 10 دقیقه یک تصویر غیرمعمول بکشید و به سلیقۀ خود برای آن نام بگذارید.
از بین نقاشی ها، برترین و جالب ترین ها را انتخاب کنید.
به نظر شما دلایل برتری و جذابیت آنها چیست؟
................................................................................................................................ آیا می توان نتیجه گرفت دانش آموزانی که نقاشی آنها برتر نبوده است خلّق نیستند؟ چرا؟
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ رو شهای توسعۀ خلّقیت
رو شهای توسعۀ خلّقیت، ابزار و راه هایی هستند که موجب تقویت خلّقیت می شوند. روش های توسعۀ خلّقیت به دو صورت فردی و تیمی انجام می شوند (شکل 1- 12) تیمی شش کلاه تفکر شکوفه
نیلوفر آبی طوفان فکری فردی انواع روش های توسعۀ خلّقیت کشش مسئله در ادامه، با برخی از روش های توسعۀخلّقیت فردی(کشش مسئله) و برخی روش های توسعۀ خلّقیت تیمی (طوفان فکری، شکوفه نیلوفر آبی و شش کلاه تفکر) آشنا می شوید.
قبل از ارائۀ روش های مذکور روش اسِکَمپرِ معرفی می شود. این روش در هر دو حالت فردی و تیمی قابل استفاده است . روش اسکمپر: کاربرد اصلی این روش، بر پایۀ خلّقیت فردی طراحی شده است ولی می تواند به نحو بسیار اثربخشی برای تیم ها نیز مفید باشد. این روش بر این مفهوم استوار است که بسیاری از محصولات موجود، تغییر یافتۀ محصولاتی است که قبلاً وجود داشته اند.
این روش شامل مجموعه ای از واژه های سؤال برانگیز است که موجب می گردد با تصور مسائل و محدودیت ها در جهات و ابعاد مختلف، راه حل ها و ایده های بیشتر و باکیفیت تری برای حل مسئله ارائه دهید یا حتی فرصت هایی را شناسایی کنید. جدول 1 -12 این واژه ها را به همراه سؤالات، کلمات کلیدی و مثال هایی از آنها نشان می دهد. واژه ها، سؤالات و مثال های روش خلّقیت اسکمپر فعالیت روش اسکمپر: به صورت تیمی، یک مشکل را در نظر بگیرید و با روش اسکمپر آن را حل کنید، سپس جدول 2 -12 را تکمیل کنید. روش خلّقیت اسکمپر فعالیت خلّقیت اسکمپر: به صورت فردی و با استفاده از روش خلّقیت اسکمپر راه حل هایی برای رفع یکی از مشکلات شهر یا روستای خود بنویسید و به دبیرتان تحویل دهید. روش توسعۀ خلّقیت فردی(کشش مسئله): یکی از راه های به دست آوردن ایده های خلّق این است که مسئله یا موضوع را بسط و گسترش دهید.